Co je Buffy?
Epizody
Postavy/Herci
Galerie
Clanky
Diskuzni forum
Chat
Guestbook
Linky
<< seznam epizod ]

Epizody série  třetí

322 - Graduation Day, Part Two
(Maturitní den, část druhá)

Stručně:
   Jelikož Buffyina snaha doručit Angelovi Faith selhala, přinutí jej, aby se napil z ní. Když tak Angel učiní a uvědomí si, co provedl, odnese rychle Buffy do nemocnice, kam dorazí i banda. V nemocnici se nachází i Faith v komatu, ze kterého se dle lékařů neprobere. Starosta plánuje organizační zajištění Povýšení, banda (s Buffy už v pořádku) plánuje, jak mu v tom zabránit. Společně se sejdou tváří v tvář na slavnostním "vyřazení" maturitního ročníku, kde má starosta projev, během něhož se promění v obřího hadího démona. Banda ho naláká do knihovny a posléze ho (i s celou školou) vyhodí do vzduchu.

Podrobné synopse:
   Pro všechny, kteří stejně jako já neviděli (prozatím (no doufejme)) poslední epizodu Buffy (na N@VĚ) jsem přeložil podrobný obsah ze stránky BuffyGuide.Com. Je to už pár let, co jsem se angličtinu učil a opravdu jsem tenhle díl neviděl, tak mě prosím nekamenujte, jestli píšu nějaké nesmysly.
   Otřesená Buffy upustí nůž a zdrhne po požárním žebříku. Vzápětí dorazí starosta se svým nohsledem. Když vidí, že je to tam jako po boji, přikáže upírovi najít Přemožitelky, a když ten se mu snaží připomenout Povýšení, rozlobeně rozkaz opakuje. Sám zůstane a tiše opakuje "Bude v pořádku."
   Knihovna: Alex a Giles bádají v knihách a Giles pije místo čaje kafe, které mu očividně nechutná ("Čaj uklidňuje. Já chci být napnutý.") Vejde Cordy a žádá si vysvětlení Wesleyho návratu do Anglie (o kterém ji právě telefonicky informoval). Giles jí vysvětlí, že Buffy kašle na Radu a nepotřebuje Pozorovatele. Cordy nechápe, proč by kvůli tomu musel Wesley odjíždět: "Vy jste taky dostal padáka a pořád tu okouníte, tak proč on by nemohl?" Alex se jí zeptá, jestli jim nechce pomoct s hledáním a ona souhlasí. Neodpustí si ale poznámku: "To je pro Buffy typické. Pořád myslí jen na sebe."
   Angelův byt: Willow pečuje o Angela. Ten se vzbudí, začne jí líbat ruku a říká "Myslel jsem, že už tě neuvidím. Nemůžu Tě opustit. Mýlil jsem se. Potřebuji Tě." Překvapená Will si uvědomí, že si ji plete s Buffy a ujišťuje ho, že Buffy se brzy vrátí. Odejde z místnosti a poví Ozovi, že Angel blouzní. Dále mu řekne, že se cítí provinile, protože navzdory tomu, že zlo utěšeně narůstá, toto je nejkrásnější noc jejího života. Začnou se líbat, ale vyruší je příchod Buffy. Jejich otázku, zda našla Faith, nechá nezodpovězenou a chce být s Angelem sama. Angel jí řekne, že je připraven zemřít. Ona nesouhlasí, přesvědčuje ho, že musí žít. Svlékne si kabátek. "Napij se ze mě." On odmítá, protože by ji zabil, ale ona řekne, že ne, pokud nevypije příliš mnoho. Angel se pokouší vyvrávorat z ložnice, ale upadne. Buffy mu oznámí, že zabila Faith, a že ho nenechá zemřít. Praští ho do tváře. Praští ho znova. A znova... a on se k ní obrátí. S upířím obličejem. Buffy si odhalí rameno a přitáhne jeho obličej ke svému krku. Angel začne sát. Kapky krve stékají po jejím rameni. Buffy slábne a oba upadnou na podlahu. Buffy se nechce bránit, ale mlátí do věcí kolem. Rozdrtí konvici a rozkopne stůl. Její oči se zavřou a Angel konečně sám uvolní sevření... Ale bezvládná Buffy už nereaguje.
   Angel doveze Buffy do nemocnice a položí ji na postel. Doktor něco přikáže sestře a vyslýchá Angela (který tvrdí, že Buffy "něco kouslo"), jestli byla při vědomí, když ji našel, jestli nemá alergii nebo není na drogách. Zoufalý Angel odejde k telefonnímu automatu. V sousední místnosti doktor oznamuje starostovi, že Faith má zlomené kosti, poškozené ledviny, zranění hlavy a ztratila spoustu krve – není skoro žádná naděje, že by ještě někdy nabyla vědomí. Starosta pohladí Faith po domláceném obličeji a řekne "Tohle je tvůj den." Vejde sestra, aby doktora informovala o té druhé dívce s velkou ztrátou krve. Starosta pochopí o koho se jedná, jde k Buffy do pokoje, zacpe jí ústa a pokouší se ji udusit. Sestra se jej snaží zastavit a volá ochranku. Dovnitř vlítne Angel a odtrhne starostu od Buffy. Dojde k demokratické výměně názorů a Angel prohodí starostu oknem. Starosta vstane, uvědomí si, že Angel je opět zdravý, a tak se vzdálí, přičemž dělá temné narážky na svoje brzké Povýšení.
   Přichází Giles, Will, Oz a Alex. Angel jim oznámí, že Buffy je O.K., Faith je K.O. a jeho Buffy vyléčila. Chce jim ještě říct, že ho přiměla, aby se z ní napil, ale Giles ho přeruší: "Ty si ji vysál?" Willow má strach, že se z Buffy stane upír, ale Angel ji uklidní, že se z něj nenapila. Alex se ale neuklidní: "Jo, je dobré vědět, že když jde do tuhého, tak vysaješ holku, která Tě miluje, aby sis zachránil vlastní zadek." Giles trvá na tom, aby Angel odešel, protože brzy vyjde slunce. Pak se jdou mrknout na Buffy.
   (Pravděpodobně) sen Buffy: Je v bytě Faith a objeví kocoura. „Kdo se o něho postará?“ diví se. Objeví se Faith a řekne jí, že je to 'ona' a "Neměly by se tyhle věci starat samy o sebe?" Buffy cítí, že je tu něco, co by měla udělat. "Skvělé. Hádanka," ohodnotí Faithiny odpovědi. Kočka na posteli se změní v iluzi Faith na nemocničním lůžku a zpátky na kočku (zatímco zdravá Faith stojí u postele). Buffy se podívá na svou ruku, ve které se jí objeví a zase zmizí nůž, kterým bodla Faith. Faith jí dá radu: "Lidské slabiny nikdy nezmizí. Dokonce ani jeho." Dále jí řekne, aby si vzala z jejího bytu co bude potřebovat a ptá se, jestli je připravená. Buffy se probudí v nemocnici a jde do pokoje, kde leží v bezvědomí Faith. Políbí ji na čelo a odejde. Poté vymění nemocniční oděv za své civilní šaty, opustí nemocnici a řekne bandě, ať seženou Angela; je připravena na válku.
   Na školním dvoře je samotný Snyder a dívá se na židle seřazené k maturitnímu ceremoniálu.
   Opět knihovna: Buffy právě sdělila bandě svůj plán. Cordelie si myslí, že nemohli přijít s praštěnějším nápadem a Oz poznamená, že by mohli na starostu zasypat hnojem "Jen se to snažím vidět reálně." Nicméně Cordy nakonec Buffy podpoří. Buffy řekne Alexovi, že je klíčovou osobou, a jestli má ještě vzpomínky "vojína Harrise." (viz. Halloween). Alex myslí, že chce zase raketomet, ale ona řekne, že to nestačí. Řekne jim, že Faith ji upozornila na starostovy slabé stránky. "Faith Ti to řekla?" ptá se zmatená Willow, "bylo to před tím, nebo po tom, cos ji dostala do kómatu?" "Potom," odpoví Buffy. "Aha..." Pokoušejí se přijít na starostovu slabinu, a když Angel zmíní bacily, Cordelie navrhne honit starostu s krabičkou s nápisem "virus Ebola". Alex si myslí, že ten nápad s hnojem byl lepší. Angel jim vypráví, jak rozrušený byl starosta nad zraněnou Faith a Buffy se zaraduje. Vstoupí Wesley a Buffy mu řekne, že nemá čas na jeho rozkazy, ale on nepřišel kvůli Radě, ale aby jim pomohl. "Dám Vám vědět, až budu potřebovat někoho, kdo ječí jak ženská," odmítne ho Buffy, nicméně na Cordelii udělá jeho nabídka dojem.
   Radnice: Starosta vysvětluje plán svým upířím služebníkům. Tvrdí jim, že slunce nebude problém.
   Opět knihovna: banda zjišťuje, že bude zatmění, což vrací do hry Angela. Buffy řekne Alexovi a Angelovi, že budou muset pracovat společně, a když neprojevují nadšení, poví jim, že jsou jak staré baby.
   Radnice: Starosta dává upírům rozkazy: nebudou vysávat krev, pouze zabíjet.
   Knihovna: banda chystá "výbuch sopky" – "Zábava s chemií", říká Will. Buffy nařídí Gilesovi obstarat "zbraně, zbraně, zbraně" a odchází s tím, že si musí něco vyřídit.
   Radnice: Upíři odcházejí a starosta jim připomíná, že mají být rychlí a brutální a dávat si pozor na kletby.
   Ve škole: Alex si jde promluvit s Harmony, Willow s Percym. Wesley a Cordelie balí knihy v knihovně. Wesly jí povídá, že až bude po všem, vrátí se do Anglie, protože nemá důvod zůstávat. Přibližují se k sobě. Wesley si sundá brýle a neobratně ji políbí. Přestanou. Zkusí to znovu. Posléze mu Cordy popřeje hodně štěstí v Anglii a vrátí se k práci, oba vypadají nespokojeně s líbáním toho druhého.
   Venku Willow, Oz, Jonathan a Larry vykládají pytle umělého hnojiva z Ozovy dodávky. Jonathan a Larry odejdou a Will s Ozem zůstanou sami v dodávce. Oz se snaží Will uklidnit, že budou v pořádku. Líbají se. Willow se ptá, kolik času mají do povýšení. "Chviličku," odpoví Oz. Začnou se opět líbat...
   Gilesova pracovna: Buffy říká Angelovi, že má co potřebovala, ale že nemají dost zbraní, on odpoví, že Giles na tom pracuje. Pak jí řekne, že se s ní neloučí; odejde až bude po všem. Nechá ji samotnou. Buffy pohlédne na to, co drží zabalené v hadru – nůž od Faith.
   Studenti nastupují k maturitnímu ceremoniálu. Snyder přistoupí k proslovu: "Blahopřeji ročníku 1999. Všichni jste obstáli více či méně dostatečně. Toto je čas oslav, tak seďte a buďte zticha (Vyplivni tu žvýkačku!) Prosím přivítejte našeho významného hosta, starostu Sunnydale, Richarda Wilkinse III. (Viděl jsem to tvoje gesto! Uvidíme se po slavnosti.)" Přiběhnou vyčerpaní Oz a Will. Will si sedá vedle Buffy a starosta začíná svůj proslov. Evidentně to bude dlouhý proslov a pro Buffy je to důkaz, že starosta je skutečně vtělené zlo. Po chvíli obloha ztemní. Starosta začíná mít bolesti, ale pokouší se pokračovat – bez úspěchu. Najednou se změní v gigantického hada. Rodiče a hosté utíkají pryč. Parta upírů blokuje únikovou cestu (?). "Teď," vykřikne Buffy, studenti odloží taláry a odhalí pestrý arzenál středověkých zbraní (plus několik plamenometů). Buffy zavolá na plamenometníky a starosta je "podroben zkoušce ohněm". Neublíží mu to a sežere studenta. Snyder nevěřícně hledí co se děje. Oz upozorní Alexe na upíry a ten zařve "Pal!" Několik studentů vypálí na upíry zápalné šípy, zabijí dva. Vystřelí znova, zabijí jednoho. Ostatní upíři začnou zdrhat, ale střetnou se se skupinou "správných chlapů" (good guys), včetně Angela, Wesleyho a Percyho. Začne boj zblízka, zatímco studenti vytrvale útočí na starostu. Starosta udeří ocasem Larryho a zabije ho. Snyder křičí na starostu něco o pořádku a disciplíně a je sežrán. Buffy zavelí k ústupu. Studenti pod vedením Alexe běží ze schodů a útočí na upíry. Jeden upír zakousne Harmony a Cordelie ho probodne. Wesley leží na zemi a volá o pomoc.
   Buffy ukáže starostovi nůž, který daroval Faith a popíše mu, jak krásně ji s ním probodla. "Chceš ho zpátky, Ríšo?" (ono v originále je to "You wanna get it back from me, Dick?", což je opět klasický nepřeložitelný dvojsmysl, protože 'dick' znamená ve slangové angličtině něco poněkud jiného než domácí podobu jména 'Richard', že). Vběhne do školy, starosta se plazí v závěsu. Buffy proběhne knihovnou a vyskočí oknem, zatímco starosta zjistí, že je obklopen výbušninami. Giles je odpálí a knihovna, starosta a celá zatracená škola se ocitnou v moři plamenů a kouře. Buffy se tentokrát překonala.
   O něco později: všude je plno požárních vozů a sanitek. Sténající Wesley je ukládán do sanitky. Alex si všimne, že Buffy hledá Angela, řekne ji, že ho viděl při boji, ale potom asi musel odejít. Přijde Giles, pogratuluje Buffy k dobře odvedené práci a vytáhne její diplom, který nějak zachránil z trosek. Pak začne blábolit něco o tragické ironii situace, souběžnosti, která hraničí s predestinací a dalších věcech, které mozek Bufffy momentálně není schopen zpracovat, takže přestane a jde zkontrolovat Wesleyho. Buffy spatří Angela, jenž stojí obklopen kouřem nedaleko. Upřeně na sebe hledí. Pak se Angel otočí a mizí v závoji dýmu.
   Banda se sejde a hodnotí situaci.
Oz: "Lidi, uvědomte si to. Přežili jsme!"
Buffy: "Byla to strašná bitva."
Oz: "Nemyslím bitvu. Střední školu."
   Odcházejí. Kamera sjíždí dolů na zčásti ohořelou školní ročenku s nadpisem "Budoucnost patří nám."
Jean-Paul

 
Oznámkujte tuto epizodu jako ve škole:

Dosavadní známka: 1.35
Doposud známkovalo 582 lidí.
Žebříček epizod

Váš názor na tuto epizodu:
Jméno:
   
Stručné hodnocení epizody jedním dvěma slovy:
   
Podrobnější komentář (hlášky vítány :-)) ):
   
 
             
   Upozornění: veškeré HTML tagy jsou ignorovány; nový řádek (<br>) = klávesa Enter; slova delší než 30 znaků budou zkrácena; maximální délka příspěvku 3000 znaků, delší budou zkráceny.
 
<< seznam epizod ]
 
 
Naše ikona:

Buffy CZ


Spřízněné stránky:
 
Xena Fan CZ www.pevnost.cz Bunda Stránky - průvodce seriálem Ženatý se závazky Pruvodce serialem Dawsonuv svet My Dawsons Creek Page Friens Again Xena - Vojtovy stranky Ally McBeal Simpsonovi.Comics.Cz La Femme Nikita Sex And The City SeXena


Webhosting:

Domeny a WebHosting jiz od 100,-Kc
 
pages created 2001 by Molir (molir@yahoo.com) & Zbyrat (zbyrat@volny.cz)